Kattintson ide a galériáért!Testünk kb. 60%-a vízből áll. Ez a vízmennyiség a sejtekben és a különböző testnedvekben (vér, vizelet stb.) található. Víz nélkül egyetlen szervezet sem életképes.
Az ember folyadékbevitel nélkül néhány napon belül meghal, mivel az emberi szervezet napi átlag 2-3 liter vizet veszít az izzadás és az emésztés során. Ezt a mennyiséget ivással kell pótolnunk.
A víz sokrétű feladatot lát el a szervezetünkben: sejtjeink építőeleme, sok anyag számára oldó- és hordozóanyag, és fontos feladata van a test hőszabályozásában is.
Fontos, hogy ne csak akkor igyunk, ha szomjasak vagyunk, mivel a szomjúság már a szervezet reakciója a vízhiányra. Ha túl keveset iszunk, nem érezzünk magunkat jól, fejfájás vagy levertség alakulhat ki, és csökken a teljesítőképességünk is.
A szervezet állandóan üríti magából a folyadékot, melynek összmennyisége normális hőmérsékletnél, megerőltetés nélkül 2-3 liter naponta, kánikulában, sportolás közben akár 4–5 literig is felmehet.
Az elvesztett folyadékot – amely vizelet (1300 ml), széklet (150 ml), verejtékezés (500 ml), illetve légzés (450 ml) útján távozik szervezetünkből – folyamatosan pótolnunk kell.
Az egészséges felnőtt ember napi folyadékszükségletének egyharmadát az elfogyasztott szilárd táplálékok, kétharmadát folyadékok fedezik. Részletesebben lebontva a folyadékbevitel kb. 70%-a ivóvízből, üdítőkből, gyümölcsléből, teából, kávéból, levesekből, tejből, sörből és egyéb alkoholos italokból származik, kb. 20%-át gyümölcsök és zöldségek adják, kb. 10%-a pedig kenyérrel, hússal, tojással, hüvelyesekkel kerül a szervezetbe.